آشنایی با 11 عامل فشار روحی و روانی و شخصیتی افراد در جلسات مذاکره

دراین جا توجه شما سرمایه گذاران و مذاکره کنندگان و متعاملین محترم را به یازده عامل فشار مذاکراتی ومعاملاتی جلب می کنم به این امید که هرگز دچار چنین اشتباهات خطرناکی نشوید واز دیگر سو ،  پس از تمرین بسیار سعی کنید چنین عادت های بدی را نیز  از خود دور نمایید ! آشنایی با 11 عامل فشار روحی و روانی و شخصیتی افراد در جلسات مذاکره :

 

 

1. دلبستگی به ملک داشتن و ابراز وافشای آن در جلسه مذاکره :

بزرگترین فشار روحی روانی و معاملاتی دل بستن به ملک  آن هم به ظاهر ملک خواه لوکیشن ملک باشد ، خواه نمای ساختمان باشد ، خواه قیمت مناسب  ، خواه شرایط عالی معامله باشد و صدها موارد از این دست  است که پشیمانی غیرقابل جبرانی را برای شخصیت احساسی ببار می آورد .

اگر چه بزرگترها فکر می کنند این جوانان ما هستند که در هنگام ازدواج عموماً از روی احساسات شدید و دلبستگی های غیر متعارف تصمیم می گیرند اما باید عرض کنم این دلبستگی در بزرگ سالان در بسیاری موارد بیش از جوانان به چشم می خورد مثلا تصمیات احساسی و عاشقانه در هنگام خرید اتومبیل ، ملک ، مشارکت ها ، کسب و کارها و … !

2.گرفتار فشار زمان ( ضییق وقت ) بودن :

دام ضیق وقت از جمله بلایایی هست که براحتی نمی توان از آن خلاصی یافت اما باید که گرفتارش نشوید چرا که آسیب های غیر قابل جبرانی را همراه خودش دارد . آسیب هایی از قبیل پشیمانی ، مال باختگی ، اتخاذ تصمیمات خطرناک و …  . نه بخاطر ضیق وقت طرف مقابل مذاکره یا معامله تصمیم قطعی بگیرید و نه بخاطر ضیق وقت خودتان تصمیم عجولانه و غیر قابل اصلاح بگیرید . هر دو اشتباه به یک اندازه پرخطر است .

3.عدم برخورداری از اعتماد به نفس ، ضعف و بلاتکلیفی در تصمیم گیری :

افراد دارای ویژگی اخلاقی وشخصیتی این چنینی بزرگترین قربانیان معاملات در جلسه مذاکره هستند . کسانی که راحت تحت تأثیر توهین ، تهدید و تحقیر دیگران تسلیم می شوند برای اینکه بطرف مقابل بفهمانند که دنبال انجام معامله هستند نه وقت گذرانی .

 

 

4.تعدد تصمیم گیران درجلسه مذاکره :

وقتی در جلسه معامله ومذاکره به افراد متعددی بر می خوریم که در تصمیم گیری و یا تصمیم سازی دخیل هستند بنوعی فشار عصبی و بی تابی و نارضایتی بر برخی از متعاملین و مذاکره کنندگان تحمیل می شود . بر این اثر این فشار عصبی افراد ممکن است دست از مذاکره بکشند یا ناامید در اتخاذ تصمیمی عاقلانه و منطقی شوند و نهایتاً اینکه امکان دسا یابی به نتیجه را بسیار فرسایشی و طولانی بدانند . مذاکره در چنین شرایط سخت هست اما حصول نتیجه و توافق غیر ممکن نیست . صبوری و رفتارهای حرفه ای شما در مدیریت اختلافی بسیار مؤثر است .

5.کمک خواستن از تصمیم سازان ناآگاه و غیر مجرب :

بزرگترین اشتباه مذاکراتی برخی از مذاکره کنندگان و متعاملین آماتور کمک گرفتن از اقوام و دوستان و شرکاء و … است که هیچ گونه تجربه ای ندارند و این اشخاص را فقط بعنوان سیاهی لشکر به همراه دارند که اتفاقاً برخی از رفتارها و حرف های ناپخته این اشخاص ممکن است طومار معامله و جلسه مذاکره را درهم بپیچد که در اینصورت حتی ممکن است غیر قابل جبران باشد و فرصتی با ارزش را از شما سلب کند . تصمیم سازان ناآگاه و غیر حرفه ای می تواند شما را از انجام معامله و مذاکره حرفه ای و سودمند دور سازد .

 

 

6.وجود سوء تفاهمات و توجیه نبودن مذاکره کنندگان :

در جلسات مذاکره همیشه ممکن است با پدیده ای تحت عنوان ایجاد سوء تفاهم از طرف مدیران آژانس املاک و یا مشاور املاک ویا طرف مقابل معامله و مذاکره برای شما ایجاد شود که اگر بتوانید صبور باشید و سوء تفاهم ایجاد شده را باهاش درگیر نشوید و با طمأنینه مدیریتش کنید در اینصورت از زیر بار فشار روحی – روانی سوء تفاهم یا سوء برداشت ها خلاصی یابید . معمولا مذاکره کنندگان عصبی خیلی سیع وبلادرنگ گارد می گیرند و همین برخورد اشتباه می تواند طور مذاکره و معامله را هم چون طوفان ناگهانی در هم پیچد .

7.انجام مذاکره در محیط پر سر و صدا ، شلوغ و یا گرم و سرد، پرنور و یا کم نور :

تشکیل جلسه معامله و مذاکره در چنین محیطی قطعا تعمداً برنامه ریزی شده و مذاکره کننده حرفه ای زیر بار چنین ترفندی نخواهد رفت . مذاکره کنندگان هوشمند و حرفه ای قبل از حتی احوالپرسی درخواست تغییر محل جلسه را می دهند و اگر مدیر جلسه موضوع را جدی گرفت و مکان را تغییر داد که هیچی مذاکره را در محل جدید شروع می کنیم در غیر اینصورت بلافاصله محل مذاکره و جلسه را ترک کنید . اگر چنین نکنید قربانی مذاکره شما خواهید بود .

 

 

8.فقدان تخصص و تجربه لازم برای مذاکره:

انجام مذاکره ، تکنیک ها ، تاکتیک ها ، استراتژی مذاکره و عوامل مؤثر بر مذاکره و نتیجه نهایی آن بر شماست که ممکن است بدون اتخاذ هیچ هدف و برنامه و تاکتیک و استراتژیی در جلسه مذاکره وارد شوید و بازنده اصلی مذاکره هم ممکن است شما باشید .

فراموش نکنید همه افرادی که در جلسات معامله و مذاکره حاضر می شوند حتماً تاکتیک ، تاکتیک واستراتژی برای کسب موفقیت و دستیابی به منافع حداکثری برخوردارند  و چه بس با افراد حرفه ای یا مشورت هم کرده اند و یا چنین افرادی را به همراه خود داشته باشند .

اما شما گمان می کنید که طرف در جلسه مذاکره بخاطر نقدینگی شما و یا ملک با ارزش تان متمسک به التماس ،  صداقت کلام و … می شود . زهی خیال باطل ! .این یکی از اصلی ترین 11 عامل فشار روحی و روانی و شخصیتی افراد در جلسات مذاکره می باشد.

9.حضور در محل کار ، شرکت و یا منزل طرف مقابل مذاکره:

حضور در محل کار ، شرکت ،  ویلا ، کارخانه ، مغازه  دفتر شخصی طرف مقابل برای انجام مذاکره و معامله  دارای بار  فشار روحی – روانی فراوان و خاصی می باشد .

هم به دلیل برخی از رفتارها ی میزبان مثل با تأخیر در جلسه وارد شدن ، یا آزادانه  بهر شکلی رفتارکردن طرف مقابل ، بدون ملاحظه پذیرش افراد دیگر  ، یا اجازه حضور به افراد دیگر در جلسه مذاکره که مرتبط با موضوع معامله و مذاکره نیستند و نیز پاسخگویی راحت به تماس های شخصی غیر مرتبط ، امکان مانورهای قدرتمندانه و … در جلسه معامله و مذاکره و استفاده از ابزارها و اشیای قدرتمند برای برتری جویی در جلسه مذاکره و … همه این موارد ممکن است رشته های عصبی شما را تحریک کند .

هرگز در محل طرف مقابل برای انجام معامله و مذاکره حاضر نشوید . برای مکان برای انجام معامله و مذاکره در محل بیطرف مثل آژانس های املاک و یا لابی هتل ها و … هست .

10.فقدان منبع حمایتی و مشورتی در جلسه مذاکره :

بزرگترین ایراد وارده به بسیاری از متعاملین و مذاکره کنندگان ملکی در کشور ما این است که خودشان رأساً و بدون همراهی وکیل ، مشاور حقوقی و افراد حاذق ، مبادرت به انجام معامله و مذاکره می کنند .

به خیال خودشان چون ممکنه جلسه مذاکره ومعامله  به نتیجه نرسند و یا  اینکه ممکن است اصلاً جلسه مذاکره کلاً کنسل شود و یا به بهانه اینکه ” حالا میریم ببینیم چه خبره  “، در دام معامله و مذاکره سنگین با افراد حرفه ای ، پر تجربه و یا افراد مؤضعگیر و سخت گیر می افتند که نتیجه ای غیر از پشیمانی ، دلخوری ، نارضایتی و باخت ظالمانه ندارد و البته اینرا هم می دانیم وقتی قراردادی را امضاء کردیم دیگه به راحتی راه برگشت وجود ندارد .

توصیه اکید ومجدانه می کنم به شما که به هیچ وجه به هیچ وجه بدون همراهی و حضور افراد حرفه ای و حاذق در جلسات معاملات و مذاکره حاضر نشوید .

11.پول لازم بودن و گرفتاری مالی داشتن :

مذاکره در چنین شرایطی اگر چه اجتناب ناپذیر است ، اما برای کاهش خسارات و ضرر می توان با مدیریت زمان و انجام برخی مانورهای حرفه ای به نتیجه ای مطلوب رسید . پول لازم بودن و یا گرفتار تنگنا های مالی شدن  ، نباید از شما یک قربانی حتمی بسازد ، بلکه با تدبیر و دقت و مشورت با افراد خبره و حرفه ای  می توانید از این نیاز و فشار مالی ، دستاوردی موفقیت آمیز و پر سود هم  برای خود بسازید .

البته قابل ذکر است که برخی از افراد پول لازم ، با طرح این ادعا شاید نیرنگ بزنند تا قیمت و شرایط دلخواه خود را بر شما تحمیل کرده و به بهانه پول لازم بودن و گرفتاری مالی داشتن ، شما را مجبور به اتخاذ تصمیماتی عجولانه کنند .

آشنایی با 11 عامل فشار روحی و روانی و شخصیتی افراد در جلسات مذاکره به پابان رسید امیدوارم مورد توجهتان قرار گرفته باشد.

شاد وتندرست باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *